W ramach XXXVII Konferencji „PRom” odbędzie się spotkanie Zespołu doradczego do spraw działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną wstępne propozycje wypracowane przez podzespoły, a także otwarte zostaną konsultacje środowiskowe, których celem jest uwzględnienie szerokiego spektrum opinii i doświadczeń członkiń i członków „PRom”.
Zachęcamy do aktywnego udziału w dyskusji nad strategiami promowania polskich osiągnięć naukowych na arenie międzynarodowej. W spotkaniu wezmą udział eksperci z różnych obszarów związanych z promocją nauki, których sylwetki przedstawiamy poniżej.
Podzespół ds. naukowców
lider: Marek Kwiek
Skład:
- Anna Chrobok, PŚ
- Jan Kazak, UPr Wrocław
Podzespół ds. instytucji międzynarodowych
lider: Jakub Zajączkowski
Skład:
- Ewa Kiszka, GUM
- Marcin Kraska, Sieć Łukasiewicz
- Agnieszka Stefaniak-Hrycko, PAN Rzym
Podzespół ds. instrumentów promocji
liderka: Anna Kiryjow-Radzka
Skład:
- Mirosław Marczewski, FRSE
- Waldemar Zbytek, WIB
- Marta Zielińska, PAIH
Podzespół ds. instytucji krajowych
lider: Łukasz Gołota
Skład:
- Cezary Błaszczyk, NCBR
- Marcin Liana, NCN
- Marta Łazarowicz-Kowalik, FNP
- Joanna Stachyra, MSZ
Biogramy
Joanna Stachyra, zastępca dyrektora Departamentu Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski
Doświadczona dyplomatka i menadżer kultury z wieloletnim stażem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski. Wcześniej pełniła m.in. funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Tel Awiwie oraz Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Posiada bogate doświadczenie w zakresie dyplomacji publicznej, kulturalnej i współpracy międzynarodowej.
Jan Jerzy Malicki, specjalista ds. współpracy naukowej w Departamencie Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski MSZ
Z wykształcenia sinolog, absolwent UW i stypendysta Uniwersytetu Yunnańskiego w Kunming. W latach 2011-2018 koordynator konferencji na Uniwersytecie Warszawskim oraz sekretarz redakcji czasopisma naukowego Warszaw East European Review. W latach 2018-2023 pełnił funkcję p.o. dyrektora i następnie dyrektora Instytutu Polskiego w Pekinie. Od 2024 r. specjalista ds. współpracy naukowej w Departamencie Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski MSZ.
dr hab. Łukasz Zamęcki prof. UW, przewodniczący Zespołu doradczego Ministra Nauki do spraw działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą
Politolog, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Pełnomocnik Dziekana ds. dyscypliny nauki o polityce i administracji, przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki o Polityce i Administracji.
W latach 2016-2020 prodziekan WNPiSM UW, wcześniej m.in. zastępca Dyrektora Instytutu Europeistyki (2012-2016), kierownik studiów Katedry Europeistyki UW (2010-2012), koordynator kształcenia pedagogicznego WDiNP (2010-2011). Uczestnik programu „Liderzy w zarządzaniu uczelnią” (2019). Zastępca kierownika działania III.3.1 IDUB UW.
Od 2024 r. przewodniczący Zespołu doradczego Ministra Nauki do spraw działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą. Od 2024 r. członek Komitetu Nauk Politycznych PAN. Ekspert NAWA oraz FRSE. Współpracownik MNiSW, MEN i CKE, sekretarz naukowy Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
Stażysta Western Ontario University (Kanada) w ramach MSCA. Stypendysta Taiwan Fellowship. Kierownik kilku projektów badawczych.
Ewa Kiszka, kierowniczka Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Gwiazda Umiędzynarodowienia 2018 w kategorii: Marketing Star. Członkini Zespołu doradczego ds. działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą Ministra NiSW oraz Zespołu ds. Strategii Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego i Nauki MNiSW/NAWA. Była Przewodnicząca sieci IROs Forum (2012; 2023-2024) i Członkini Komitetu Sterującego w kadencji 2025-2026.
Koordynatorka uczelniana programów: Erasmus+, Ready, Study, GO!, Study in Poland, Study in Pomorskie, Model Wspierania Imigrantów. Organizatorka wypraw promocyjnych, kampanii ma temat wartości „Kultura Szacunku”/”Różni i Równi”, autorka artykułów na temat internacjonalizacji uczelni, niestrudzona podróżniczka.
Organizuje wydarzenia dotyczące umiędzynarodowienia, wygłasza wykłady, prowadzi sesje na konferencjach NAWA, FRSE, FE Perspektywy, Stowarzyszenia PRom, IROsForum. Promuje GUMed za granicą, nawiązuje kontakty z organizacjami zagranicznymi, tworzy sieci współpracy.
dr Marcin Liana, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Nauki
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra biologii. Praca magisterska napisana w Instytucie Zoologii dotyczyła mechanizmów komórkowych zachodzących w procesie oogenezy u owadów. Rozprawę doktorską obronił z wyróżnieniem w 2004 r. w Zakładzie Anatomii Porównawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2005 r. przebywał na stażu podoktoranckim na Uniwersytecie Stanowym w New Hampshire w USA, a od 2007 r., na kolejnym stażu podoktorskim na Uniwersytecie Harvarda. W 2009 r. podjął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Od 2011 r. pracuje w Narodowym Centrum Nauki, od listopada 2018 r. jako zastępca dyrektora.
Cezary Błaszczyk, zastępca dyrektora Działu współpracy międzynarodowej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
Od roku 2010 piastujący różne stanowiska kierownicze w obszarze współpracy międzynarodowej Centrum, obecnie zastępca dyrektora Działu współpracy międzynarodowej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Główne zadania koncentrują się na wspieraniu Dyrektora Centrum w kwestiach związanych ze współpracą międzynarodową w tym koordynacją programów międzynarodowych, opracowanie analiz funkcjonujących w świecie systemów wspierania innowacji oraz potencjału ich możliwości i zastosowania w krajowym systemie B+R.
W NCBR pełni rolę LEARa (Legal Entity Appointed Representative) dla wszystkich programów międzynarodowych i projektów EU widniejących w ofercie Centrum. W 2020 roku doprowadził do uruchomienia programu INNOGLOBO otwierającego możliwości współpracy badawczej z krajami z niemal całego świata oraz wspierał proces uruchomienia wyszukiwarki partnerów do realizacji wspólnych projektów międzynarodowych PARTFINDER.
Jednym z głównych zadań jest także inicjowanie i przygotowanie dwustronnej oraz wielostronnej współpracy pomiędzy Polską (NCBR) a innymi europejskimi i nieeuropejskimi krajami w zakresie wspólnych konkursów oraz wydarzeń wspierających takich jak seminaria, konferencje czy wymiana doświadczeń.
dr hab. Jan Kazak, prof. UPWr, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, profesor wizytujący na The Hague University of Applied Sciences (Holandia)
Lider zespołu badawczego „Zrównoważone miasta i regiony”, stosujący interdyscyplinarne podejście w badaniach miejskich. W ostatnich latach skupia się na tematyce funkcjonowania osób starszych w mieście. W międzynarodowych zespołach badawczych rozwija narzędzia wspierające tworzenie lokalnych polityk senioralnych, promowane przez Światową Organizację Zdrowia. W zakresie dydaktyki, tutor akademicki przekonany do edukacji spersonalizowanej jako ścieżki dbania o talenty, a także koordynator Blended Intensive Programme stawiający na tworzenie sieci społecznych między studentami z różnych krajów.
dr Marta Łazarowicz-Kowalik, wiceprezeska Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Doktor nauk społecznych. Wiceprezeska Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, odpowiedzialna za współpracę międzynarodową, wspieranie nauk humanistycznych i społecznych oraz działania na rzecz społecznego rozumienia nauki. Przez kilkanaście lat zajmowała się ewaluacją i analizami programowymi w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju karier beneficjentów Fundacji, systemu oceny wniosków grantowych, diagnozy potrzeb środowiska naukowego w Polsce i atrakcyjności pracy badawczej w Polsce. Od 2012 r. odpowiedzialna za wdrażanie Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Pełni również rolę eksperta KE oceniającego postępy innych instytucji w tym zakresie. Koordynowała przygotowanie Polityki Równości i Różnorodności w FNP oraz Stanowiska FNP wobec Otwartej nauki.
Zaangażowana w międzynarodowe sieci współpracy, w tym Science Europe, Philea Research Forum (pełni funkcję przewodniczącej Philea Research Forum).
dr Marcin Kraska, współtwórca i były wiceprezes ds. badań i rozwoju oraz współpracy międzynarodowej w Sieci Badawczej Łukasiewicz
Menadżer i naukowiec z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu dużymi instytucjami, w tym jednostkami badawczo-rozwojowymi.
Współtwórca i były wiceprezes ds. badań i rozwoju oraz współpracy międzynarodowej w Sieci Badawczej Łukasiewicz, zrzeszającej ponad 20 instytutów badawczych i dostarczającej kompleksowe rozwiązania i badania dla biznesu. Poprzednio dyrektor Instytutu Logistyki i Magazynowania, w którym pełnił także funkcję Kierownika Centrum Elektronicznej Gospodarki. Związany również z rynkiem bankowym w obszarze zarządzania ryzykiem kredytowym.
Ekspert w zakresie cyfryzacji, optymalizacji procesów oraz umiędzynarodowienia. Był współtwórcą i liderem szeregu projektów reformujące instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz w obszarze badań, współpracy z biznesem, cyfryzacji, HR oraz umiędzynarodowienia. Przez wiele lat zaangażowany był także w prace nad rozwojem e-administracji w Polsce i w Unii Europejskiej. Pełnił m.in. rolę lidera prac nad pilotażową wersją Pojedynczego Punktu Kontaktowego w Polsce (biznes.gov.pl) i wdrożeniem transgranicznych cyfrowych usług publicznych w ramach projektów unijnych Large Scale Pilot. Współtworzył propozycje uproszczeń prawa i optymalizacji procesów znoszących bariery cyfryzacji usług publicznych. Lider biznesowy strumienia Cyfrowe Usługi Publiczne i Portal Rzeczpospolitej Polski w ramach Programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”.
Doktor nauk ekonomicznych (Uniwersytet Ekonomicznym w Poznaniu) oraz absolwent programów IESE Business School dotyczących przywództwa (leadership). Autor ponad 50 publikacji obejmujących artykuły, opracowania i książki z obszaru cyfrowej gospodarki oraz bankowości, w tym badań i raportów dotyczących rozwoju elektronicznej gospodarki w Polsce oraz pierwszych książek dotyczących credit scoringu w Polsce. Współautor studiów wykonalności oraz analiz finansowych. Stażysta Uniwersytetu w Bordeaux oraz Uniwersytetu w Genewie.
prof. dr hab. Anna Chrobok, prorektor Politechniki Śląskiej ds. studenckich i kształcenia
Specjalistka z zakresu technologii chemicznej organicznej oraz katalizy chemicznej, członek Rady Dyscypliny Inżynieria Chemiczna, w latach 2013-2017 pełniła funkcję kierownika Katedry Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii oraz w latach 2016-2020 prodziekana ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą (Wydział Chemiczny), natomiast w latach 2018-2022 była członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 2019-2024 była Dyrektorem Kolegium Studiów, Przewodniczącą Rady Kształcenia i członkiem Senatu Politechniki Śląskiej.
W roku 2012 była przewodnicząca Wydziałowej Komisji ds. Krajowych Ram Kwalifikacji dla kierunku Technologia Chemiczna, a rok później została przewodniczącą Wydziałowej Komisji ds. Programów Studiów oraz koordynatorem kierunku Technologia Chemiczna. Była vice przewodniczącą Education Council w projekcie Uniwersytet Europejski EURECA-PRO. Opracowała liczne, nowe zajęcia dydaktyczne zarówno w języku polskim jak i angielskim, realizuje PBLe wraz ze studentami z partnerskich uczelni zagranicznych. Odbyła roczny podoktorski staż na Uniwersytecie Wiedeńskim, krótsze pobyty jako profesor wizytujący w Monash University, Queen's University Belfast, University of California oraz Chongqing Jiaotong University oraz 5-miesięczny staż w firmie Ekomax. Współpracowała z firmami: ORLEN Południe, Grupa Azoty SA, Solvent Wistol SA, BASF, Merck, Perstorp, Losentech, oraz firmą Fluor (wspólna praca doktorska). Badania z zakresu zrównoważonego rozwoju dotyczące m.in. zastosowanie cieczy jonowych jako kwasowych katalizatorów, projektowanie nowych materiałów funkcjonalnych na bazie biomasy, kataliza heterogeniczna i homogeniczna, czy charakterystyka i synteza innowacyjnych cieczy jonowych prowadzi wraz z grupą młodych naukowców (https://chrobokgroup.com/). Jest promotorem 9 obronionych prac doktorskich oraz 9 będących w toku, w tym 5 doktoratów wdrożeniowych.
prof. dr hab. Marek Kwiek, kierownik Katedry UNESCO Badań Instytucjonalnych i Polityki Szkolnictwa Wyższego na UAM w Poznaniu
Prowadzi międzynarodowe badania instytucji uniwersytetu w ramach naukoznawstwa i ilościowych badań nauki. Międzynarodowy doradca w sprawach polityki naukowej (OECD, Komisja Europejska, Rada Europy, Parlament Europejski, OBWE, USAID, UNDP i Bank Światowy).
Kierownik lub partner w 25 międzynarodowych projektach badawczych finansowanych m.in. przez fundacje Fulbrighta, Forda i Rockefellera, 6 i 7 unijne Programy Ramowe, European Science Foundation, NCN, NCBR i FNP. Ponadto kierownik ok. 25 międzynarodowych projektów z polityki publicznej w obszarze szkolnictwa wyższego w kilkunastu krajach.
Jego zainteresowania koncentrują się na współpracy naukowej, produktywności badawczej i stratyfikacji społecznej w nauce. Jest autorem 240 publikacji i 10 monografii. Ostatnio prowadził zaproszone seminaria m.in. na Harvardzie i Stanfordzie oraz w Oksfordzie, Pekinie, Szanghaju, Hiroszimie, Hongkongu, Oslo i Paryżu. Jego najnowsze książki to Changing European Academics (Routledge 2019) oraz dwie polskie monografie Uniwersytet w dobie przemian. Instytucje i kadra akademicka w warunkach rosnącej konkurencji (PWN 2015) i Globalna nauka, globalni naukowcy (PWN 2022)
Członek rad naukowych znanych międzynarodowych czasopism naukowych i redaktor koordynujący w czasopiśmie Higher Education. Członek zwyczajny Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk (EASA, Salzburg) i Academia Europaea (Londyn); członek Komitetu Naukoznawstwa PAN (2024-2028). Wiceprzewodniczący projektu IDUB na UAM i członek Zespołu ds. Promocji Polskiej Nauki w MNISW (2024-2027). Członek Rady Dyrektorów stowarzyszenia CHER – Consortium od Higher Education Researchers (2025-2029) i Międzynarodowego Komitetu Doradczego Federalnego Instytutu Badań Polityki Naukowej DZHW w Berlinie i Hanowerze (2024-2026).
Od 5 lat należy do 2% najbardziej cytowanych naukowców na świecie umieszczonych na Liście Stanfordzkiej (Elsevier) i jest najbardziej cytowanym polski naukowcem w dziedzinie Education na tej liście.
dr Łukasz Gołota, zastępca dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
Absolwent prawa i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Doktor nauk społecznych, specjalista w obszarze stosunków międzynarodowych, związany z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie zatrudniony jest na stanowisku adiunkta na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.
W swojej pracy zajmował się budową akademickiej sieci międzynarodowej, odbył też staże naukowe m.in. na Uniwersytecie Pekińskim i University of California, Berkeley.
Laureat programu „Nowoczesny Uniwersytet” realizowanego na UW. „Visiting profesor” na Srinakharinwirot University w Bangkoku. W ramach obowiązków naukowo-dydaktycznych uczestniczył w wielu projektach międzynarodowych, wizytował, prowadził zajęcia i seminaria na ponad 40 uczelniach w Europie, Azji, Ameryce.Jest ekspertem w dziedzinie międzynarodowego systemu handlowego, międzynarodowej ekonomii politycznej oraz obszaru Azji i Pacyfiku. W NAWA nadzoruje prace biur merytorycznych. Kierownik projektu „Strategia umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki” w ramach FERS.
Agnieszka Stefaniak-Hrycko, dyrektorka Stacji Polskiej Akademii Nauk w Rzymie, koordynatorki do spraw nauki i kultury
Współtworzyła Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, przygotowując i wdrażając programy mobilności dla naukowców i doktorantów.
W latach 2003-2017 pracowała w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie odpowiadała za sprawy związane ze współpracą ministerstwa ze środowiskami naukowymi i akademickimi, Sejmem i Senatem oraz promocją badań naukowych i szkolnictwa wyższego w Polsce i za granicą. W kolejnych latach jako Zastępca Dyrektora Departamentu Nauki w Ministerstwie zajmowała się finansowaniem projektów współpracy międzynarodowej oraz programów Ministra Nauki dla naukowców.
Absolwentka Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu administracji, zarządzania i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i Collegium Civitas.
Stypendystka programu International Visitor Leadership Program Departamentu Stanu USA.
Obecnie jest ekspertką w zespole ds. działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Anna Kiryjow-Radzka, prezeska Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”
Członkini Zespołu doradczego do spraw działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą, członkini Zespołu Ekspertów ds. Krajowej Strategii Umiędzynarodowienia, członkini Rady Nadzorczej Polskiego Stowarzyszenia Public Relations.
W swojej codziennej pracy zaangażowana w działania public relations w SGGW oraz Uniwersytecie Europejskim – UNIgreen Aliance. Pasjonatka komunikacji i budowania międzynarodowych relacji w złożonym świecie akademickich oraz promowania polskiego dorobku naukowego na światowej arenie.
Mirosław Marczewski, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
Absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu integracji europejskiej. Od 1996 r. związany zawodowo z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, początkowo w Biurze Programów PHARE i „Młodzież dla Europy”, następnie w latach 2000-2006 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Wspólnotowego Programu „Młodzież”, a od 2006 do 2009 Zastępcy Dyrektora Generalnego i p.o. Dyrektora Generalnego FRSE. Od 2010 do maja 2016 był Dyrektorem Generalnym FRSE. Od grudnia 2023 roku został ponownie wybrany Dyrektorem Generalnym Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Mianowany w styczniu 2024 roku przez Prezesa Rady Ministrów na Przewodniczącego Komitetu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży na czas pozostały do końca kadencji 2023-2024. Ponadto powołany w skład Zespołu Ekspertów ds. Krajowej Strategii Umiędzynarodowienia NAWA oraz w skład Rady Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
dr hab. Jakub Zajączkowsk, Uniwersytet Warszawski
polski politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, w latach 2016–2019 dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, od lipca 2019 kierownik Katedry Studiów Regionalnych i Globalnych Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Zainteresowania badawcze obejmują: problematykę państw rozwijających się (zagadnienia polityczne i ekonomiczne), bezpieczeństwo w regionie Azji i Pacyfiku, stosunki międzynarodowe w regionie Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Indii, polityka gospodarcza Indii i Chin, regionalizm i globalizm, integracja gospodarcza państw rozwijających się, Unia Europejska (polityka zagraniczna i bezpieczeństwa), relacje UE – państwa rozwijające się.
Marta Zielińska, zastępca dyrektora w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu