W ramach XXXVII Konferencji „PRom” odbędzie się spotkanie Zespołu doradczego do spraw działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną wstępne propozycje wypracowane przez podzespoły, a także otwarte zostaną konsultacje środowiskowe, których celem jest uwzględnienie szerokiego spektrum opinii i doświadczeń członkiń i członków „PRom”.

Zachęcamy do aktywnego udziału w dyskusji nad strategiami promowania polskich osiągnięć naukowych na arenie międzynarodowej. W spotkaniu wezmą udział eksperci z różnych obszarów związanych z promocją nauki, których sylwetki przedstawiamy poniżej.

Podzespół ds. naukowców

lider: Marek Kwiek

Skład:

  • Anna Chrobok, PŚ
  • Jan Kazak, UPr Wrocław
Podzespół ds. instytucji międzynarodowych

lider: Jakub Zajączkowski

Skład:

  • Ewa Kiszka, GUM
  • Marcin Kraska, Sieć Łukasiewicz
  • Agnieszka Stefaniak-Hrycko, PAN Rzym
Podzespół ds. instrumentów promocji

liderka: Anna Kiryjow-Radzka

Skład:

  • Mirosław Marczewski, FRSE
  • Waldemar Zbytek, WIB
  • Marta Zielińska, PAIH
Podzespół ds. instytucji krajowych

lider: Łukasz Gołota

Skład:

  • Cezary Błaszczyk, NCBR
  • Marcin Liana, NCN
  • Marta Łazarowicz-Kowalik, FNP
  • Joanna Stachyra, MSZ

 

Biogramy

 

Joanna Stachyra, zastępca dyrektora Departamentu Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski

Doświadczona dyplomatka i menadżer kultury z wieloletnim stażem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski. Wcześniej pełniła m.in. funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Tel Awiwie oraz Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Posiada bogate doświadczenie w zakresie dyplomacji publicznej, kulturalnej i współpracy międzynarodowej.

Jan Jerzy Malicki, specjalista ds. współpracy naukowej w Departamencie Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski MSZ

Z wykształcenia sinolog, absolwent UW i stypendysta Uniwersytetu Yunnańskiego w Kunming. W latach 2011-2018 koordynator konferencji na Uniwersytecie Warszawskim oraz sekretarz redakcji czasopisma naukowego Warszaw East European Review. W latach 2018-2023 pełnił funkcję p.o. dyrektora i następnie dyrektora Instytutu Polskiego w Pekinie. Od 2024 r. specjalista ds. współpracy naukowej w Departamencie Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski MSZ.

dr hab. Łukasz Zamęcki prof. UW, przewodniczący Zespołu doradczego Ministra Nauki do spraw działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą

Politolog, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Pełnomocnik Dziekana ds. dyscypliny nauki o polityce i administracji, przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki o Polityce i Administracji.

W latach 2016-2020 prodziekan WNPiSM UW, wcześniej m.in. zastępca Dyrektora Instytutu Europeistyki (2012-2016), kierownik studiów Katedry Europeistyki UW (2010-2012), koordynator kształcenia pedagogicznego WDiNP (2010-2011). Uczestnik programu „Liderzy w zarządzaniu uczelnią” (2019). Zastępca kierownika działania III.3.1 IDUB UW.

Od 2024 r. przewodniczący Zespołu doradczego Ministra Nauki do spraw działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą. Od 2024 r. członek Komitetu Nauk Politycznych PAN. Ekspert NAWA oraz FRSE. Współpracownik MNiSW, MEN i CKE, sekretarz naukowy Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Stażysta Western Ontario University (Kanada) w ramach MSCA. Stypendysta Taiwan Fellowship. Kierownik kilku projektów badawczych.

Ewa Kiszka, kierowniczka Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Gwiazda Umiędzynarodowienia 2018 w kategorii: Marketing Star. Członkini Zespołu doradczego ds. działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą Ministra NiSW oraz Zespołu ds. Strategii Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego i Nauki MNiSW/NAWA.  Była Przewodnicząca sieci IROs Forum (2012; 2023-2024) i Członkini Komitetu Sterującego w kadencji 2025-2026.

Koordynatorka uczelniana programów: Erasmus+, Ready, Study, GO!, Study in Poland, Study in Pomorskie, Model Wspierania Imigrantów. Organizatorka wypraw promocyjnych, kampanii ma temat wartości „Kultura Szacunku”/”Różni i Równi”, autorka artykułów na temat internacjonalizacji uczelni, niestrudzona podróżniczka.

Organizuje wydarzenia dotyczące umiędzynarodowienia, wygłasza wykłady, prowadzi sesje na konferencjach NAWA, FRSE, FE Perspektywy, Stowarzyszenia PRom, IROsForum. Promuje GUMed za granicą, nawiązuje kontakty z organizacjami zagranicznymi, tworzy sieci współpracy.

dr Marcin Liana, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Nauki

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra biologii. Praca magisterska napisana w Instytucie Zoologii dotyczyła mechanizmów komórkowych zachodzących w procesie oogenezy u owadów. Rozprawę doktorską obronił z wyróżnieniem w 2004 r. w Zakładzie Anatomii Porównawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2005 r. przebywał na stażu podoktoranckim na Uniwersytecie Stanowym w New Hampshire w USA, a od 2007 r., na kolejnym stażu podoktorskim na Uniwersytecie Harvarda. W 2009 r. podjął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Od 2011 r. pracuje w Narodowym Centrum Nauki, od listopada 2018 r. jako zastępca dyrektora.

Cezary Błaszczyk, zastępca dyrektora Działu współpracy międzynarodowej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

Od roku 2010 piastujący różne stanowiska kierownicze w obszarze współpracy międzynarodowej Centrum, obecnie zastępca dyrektora Działu współpracy międzynarodowej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Główne zadania koncentrują się na wspieraniu Dyrektora Centrum w kwestiach związanych ze współpracą międzynarodową w tym koordynacją programów międzynarodowych, opracowanie analiz funkcjonujących w świecie systemów wspierania innowacji oraz potencjału ich możliwości i zastosowania w krajowym systemie B+R.

W NCBR pełni rolę LEARa (Legal Entity Appointed Representative) dla wszystkich programów międzynarodowych i projektów EU widniejących w ofercie Centrum. W 2020 roku doprowadził do uruchomienia programu INNOGLOBO otwierającego możliwości współpracy badawczej z krajami z niemal całego świata oraz wspierał proces uruchomienia wyszukiwarki partnerów do realizacji wspólnych projektów międzynarodowych PARTFINDER.

Jednym z głównych zadań jest także inicjowanie i przygotowanie dwustronnej oraz wielostronnej współpracy pomiędzy Polską (NCBR) a innymi europejskimi i nieeuropejskimi krajami w zakresie wspólnych konkursów oraz wydarzeń wspierających takich jak seminaria, konferencje czy wymiana doświadczeń.

dr hab. Jan Kazak, prof. UPWr,  Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, profesor wizytujący na The Hague University of Applied Sciences (Holandia)

Lider zespołu badawczego „Zrównoważone miasta i regiony”, stosujący interdyscyplinarne podejście w badaniach miejskich. W ostatnich latach skupia się na tematyce funkcjonowania osób starszych w mieście. W międzynarodowych zespołach badawczych rozwija narzędzia wspierające tworzenie lokalnych polityk senioralnych, promowane przez Światową Organizację Zdrowia. W zakresie dydaktyki, tutor akademicki przekonany do edukacji spersonalizowanej jako ścieżki dbania o talenty, a także koordynator Blended Intensive Programme stawiający na tworzenie sieci społecznych między studentami z różnych krajów.

dr Marta Łazarowicz-Kowalik, wiceprezeska Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Doktor nauk społecznych. Wiceprezeska Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, odpowiedzialna za współpracę międzynarodową, wspieranie nauk humanistycznych i społecznych oraz działania na rzecz społecznego rozumienia nauki. Przez kilkanaście lat zajmowała się ewaluacją i analizami programowymi w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju karier beneficjentów Fundacji, systemu oceny wniosków grantowych, diagnozy potrzeb środowiska naukowego w Polsce i atrakcyjności pracy badawczej w Polsce. Od 2012 r. odpowiedzialna za wdrażanie Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Pełni również rolę eksperta KE oceniającego postępy innych instytucji w tym zakresie. Koordynowała przygotowanie Polityki Równości i Różnorodności w FNP oraz Stanowiska FNP wobec Otwartej nauki.

Zaangażowana w międzynarodowe sieci współpracy, w tym Science Europe, Philea Research Forum (pełni funkcję przewodniczącej Philea Research Forum).

dr Marcin Kraska, współtwórca i były wiceprezes ds. badań i rozwoju oraz współpracy międzynarodowej w Sieci Badawczej Łukasiewicz

Menadżer i naukowiec z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu dużymi instytucjami, w tym jednostkami badawczo-rozwojowymi.

Współtwórca i były wiceprezes ds. badań i rozwoju oraz współpracy międzynarodowej w Sieci Badawczej Łukasiewicz, zrzeszającej ponad 20 instytutów badawczych i dostarczającej kompleksowe rozwiązania i badania dla biznesu. Poprzednio dyrektor Instytutu Logistyki i Magazynowania, w którym pełnił także funkcję Kierownika Centrum Elektronicznej Gospodarki. Związany również z rynkiem bankowym w obszarze zarządzania ryzykiem kredytowym.

Ekspert w zakresie cyfryzacji, optymalizacji procesów oraz umiędzynarodowienia. Był współtwórcą i liderem szeregu projektów reformujące instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz w obszarze badań, współpracy z biznesem, cyfryzacji, HR oraz umiędzynarodowienia. Przez wiele lat zaangażowany był także w prace nad rozwojem e-administracji w Polsce i w Unii Europejskiej. Pełnił m.in. rolę lidera prac nad pilotażową wersją Pojedynczego Punktu Kontaktowego w Polsce (biznes.gov.pl) i wdrożeniem transgranicznych cyfrowych usług publicznych w ramach projektów unijnych Large Scale Pilot. Współtworzył propozycje uproszczeń prawa i optymalizacji procesów znoszących bariery cyfryzacji usług publicznych. Lider biznesowy strumienia Cyfrowe Usługi Publiczne i Portal Rzeczpospolitej Polski w ramach Programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”.

Doktor nauk ekonomicznych (Uniwersytet Ekonomicznym w Poznaniu) oraz absolwent programów IESE Business School dotyczących przywództwa (leadership). Autor ponad 50 publikacji obejmujących artykuły, opracowania i książki z obszaru cyfrowej gospodarki oraz bankowości, w tym badań i raportów dotyczących rozwoju elektronicznej gospodarki w Polsce oraz pierwszych książek dotyczących credit scoringu w Polsce. Współautor studiów wykonalności oraz analiz finansowych. Stażysta Uniwersytetu w Bordeaux oraz Uniwersytetu w Genewie.

prof. dr hab. Anna Chrobok, prorektor Politechniki Śląskiej ds. studenckich i kształcenia

Specjalistka z zakresu technologii chemicznej organicznej oraz katalizy chemicznej, członek Rady Dyscypliny Inżynieria Chemiczna, w latach 2013-2017 pełniła funkcję   kierownika Katedry Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii oraz w latach 2016-2020 prodziekana ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą (Wydział Chemiczny), natomiast w latach 2018-2022 była członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 2019-2024 była Dyrektorem Kolegium Studiów, Przewodniczącą Rady Kształcenia i członkiem Senatu Politechniki Śląskiej.

W roku 2012 była przewodnicząca Wydziałowej Komisji ds. Krajowych Ram Kwalifikacji dla kierunku Technologia Chemiczna, a rok później została przewodniczącą Wydziałowej Komisji ds. Programów Studiów oraz koordynatorem kierunku Technologia Chemiczna. Była vice przewodniczącą Education Council w projekcie Uniwersytet Europejski EURECA-PRO. Opracowała liczne, nowe zajęcia dydaktyczne zarówno w języku polskim jak i angielskim, realizuje PBLe wraz ze studentami z partnerskich uczelni zagranicznych. Odbyła roczny podoktorski staż na Uniwersytecie Wiedeńskim, krótsze pobyty jako profesor wizytujący w Monash University, Queen's University Belfast, University of California oraz Chongqing Jiaotong University oraz 5-miesięczny staż w firmie Ekomax. Współpracowała z firmami: ORLEN Południe, Grupa Azoty SA, Solvent Wistol SA, BASF, Merck, Perstorp, Losentech, oraz firmą Fluor (wspólna praca doktorska). Badania z zakresu zrównoważonego rozwoju dotyczące m.in. zastosowanie cieczy jonowych jako kwasowych katalizatorów, projektowanie nowych materiałów funkcjonalnych na bazie biomasy, kataliza heterogeniczna i homogeniczna, czy charakterystyka i synteza innowacyjnych cieczy jonowych prowadzi wraz z grupą młodych naukowców (https://chrobokgroup.com/). Jest promotorem 9 obronionych prac doktorskich oraz 9 będących w toku, w tym 5 doktoratów wdrożeniowych.

prof. dr hab. Marek Kwiek, kierownik Katedry UNESCO Badań Instytucjonalnych i Polityki Szkolnictwa Wyższego na UAM w Poznaniu

Prowadzi międzynarodowe badania instytucji uniwersytetu w ramach naukoznawstwa i ilościowych badań nauki. Międzynarodowy doradca w sprawach polityki naukowej (OECD, Komisja Europejska, Rada Europy, Parlament Europejski, OBWE, USAID, UNDP i Bank Światowy).

Kierownik lub partner w 25 międzynarodowych projektach badawczych finansowanych m.in. przez fundacje Fulbrighta, Forda i Rockefellera, 6 i 7 unijne Programy Ramowe, European Science Foundation, NCN, NCBR i FNP. Ponadto kierownik ok. 25 międzynarodowych projektów z polityki publicznej w obszarze szkolnictwa wyższego w kilkunastu krajach.

Jego zainteresowania koncentrują się na współpracy naukowej, produktywności badawczej i stratyfikacji społecznej w nauce. Jest autorem 240 publikacji i 10 monografii. Ostatnio prowadził zaproszone seminaria m.in. na Harvardzie i Stanfordzie oraz w Oksfordzie, Pekinie, Szanghaju, Hiroszimie, Hongkongu, Oslo i Paryżu. Jego najnowsze książki to Changing European Academics (Routledge 2019) oraz dwie polskie monografie Uniwersytet w dobie przemian. Instytucje i kadra akademicka w warunkach rosnącej konkurencji  (PWN 2015) i Globalna nauka, globalni naukowcy (PWN 2022) 

Członek rad naukowych znanych międzynarodowych czasopism naukowych i redaktor koordynujący w czasopiśmie Higher Education. Członek zwyczajny Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk (EASA, Salzburg) i Academia Europaea (Londyn); członek Komitetu Naukoznawstwa PAN (2024-2028). Wiceprzewodniczący projektu IDUB na UAM i członek Zespołu ds. Promocji Polskiej Nauki w MNISW (2024-2027). Członek Rady Dyrektorów stowarzyszenia CHER – Consortium od Higher Education Researchers (2025-2029) i  Międzynarodowego Komitetu Doradczego Federalnego Instytutu Badań Polityki Naukowej DZHW w Berlinie i Hanowerze (2024-2026).

Od 5 lat należy do 2% najbardziej cytowanych naukowców na świecie umieszczonych na Liście Stanfordzkiej (Elsevier) i jest najbardziej cytowanym polski naukowcem w dziedzinie Education na tej liście.

dr Łukasz Gołota, zastępca dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Absolwent prawa i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Doktor nauk społecznych, specjalista w obszarze stosunków międzynarodowych, związany z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie zatrudniony jest na stanowisku adiunkta na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

W swojej pracy zajmował się budową akademickiej sieci międzynarodowej, odbył też staże naukowe m.in. na Uniwersytecie Pekińskim i University of California, Berkeley.

Laureat programu „Nowoczesny Uniwersytet” realizowanego na UW. „Visiting profesor” na Srinakharinwirot University w Bangkoku. W ramach obowiązków naukowo-dydaktycznych uczestniczył w wielu projektach międzynarodowych, wizytował, prowadził zajęcia i seminaria na ponad 40 uczelniach w Europie, Azji, Ameryce.Jest ekspertem w dziedzinie międzynarodowego systemu handlowego, międzynarodowej ekonomii politycznej oraz obszaru Azji i Pacyfiku. W NAWA nadzoruje prace biur merytorycznych. Kierownik projektu  „Strategia umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki” w ramach FERS.

Agnieszka Stefaniak-Hrycko, dyrektorka Stacji Polskiej Akademii Nauk w Rzymie, koordynatorki do spraw nauki i kultury

Współtworzyła Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, przygotowując i wdrażając programy mobilności dla naukowców i doktorantów.

W latach 2003-2017 pracowała w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie odpowiadała za sprawy związane ze współpracą ministerstwa ze środowiskami naukowymi  i akademickimi, Sejmem i Senatem oraz promocją badań naukowych i szkolnictwa wyższego w Polsce i za granicą. W kolejnych latach jako Zastępca Dyrektora Departamentu Nauki w Ministerstwie zajmowała się finansowaniem projektów współpracy międzynarodowej oraz programów Ministra Nauki dla naukowców.

Absolwentka Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu administracji, zarządzania i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i Collegium Civitas.

Stypendystka programu International Visitor Leadership Program Departamentu Stanu USA.

Obecnie jest ekspertką w zespole ds. działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Anna Kiryjow-Radzka, prezeska Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”

Członkini Zespołu doradczego do spraw działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą, członkini Zespołu Ekspertów ds. Krajowej Strategii Umiędzynarodowienia, członkini Rady Nadzorczej Polskiego Stowarzyszenia Public Relations.

W swojej codziennej pracy zaangażowana w działania public relations w SGGW oraz Uniwersytecie Europejskim – UNIgreen Aliance. Pasjonatka komunikacji i budowania międzynarodowych relacji w złożonym świecie akademickich oraz promowania polskiego dorobku naukowego na światowej arenie.

Mirosław Marczewski, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu integracji europejskiej. Od 1996 r. związany zawodowo z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, początkowo w Biurze Programów PHARE i „Młodzież dla Europy”, następnie w latach 2000-2006 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Wspólnotowego Programu „Młodzież”, a od 2006 do 2009 Zastępcy Dyrektora Generalnego i p.o. Dyrektora Generalnego FRSE. Od 2010 do maja 2016 był Dyrektorem Generalnym FRSE. Od grudnia 2023 roku został ponownie wybrany Dyrektorem Generalnym Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Mianowany w styczniu 2024 roku przez Prezesa Rady Ministrów na Przewodniczącego Komitetu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży na czas pozostały do końca kadencji 2023-2024. Ponadto powołany w skład Zespołu Ekspertów ds. Krajowej Strategii Umiędzynarodowienia NAWA oraz w skład Rady Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

dr hab. Jakub Zajączkowsk, Uniwersytet Warszawski

polski politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, w latach 2016–2019 dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, od lipca 2019 kierownik Katedry Studiów Regionalnych i Globalnych Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Zainteresowania badawcze obejmują: problematykę państw rozwijających się (zagadnienia polityczne i ekonomiczne), bezpieczeństwo w regionie Azji i Pacyfiku, stosunki międzynarodowe w regionie Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Indii, polityka gospodarcza Indii i Chin, regionalizm i globalizm, integracja gospodarcza państw rozwijających się, Unia Europejska (polityka zagraniczna i bezpieczeństwa), relacje UE – państwa rozwijające się.

Marta Zielińska, zastępca dyrektora w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

 

 

Laureaci nagród stowarzyszenia w roku 2025

Ogłosiliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu Nagrody Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich PRom! Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali w trakcie XXXVII konferencji, której...

Read More ...

Dostępna nauka – wspólna misja instytucji, uczelni i mediów

Panel otwarcia XXXVII Konferencji Stowarzyszenia „PRom” Jak sprawić, by nauka była dostępna dla wszystkich? Jakie działania podejmują instytucje, uczelnie i media, aby popularyzować badania i wyniki...

Read More ...

Poznajcie skład Kapituły Konkursu Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”

SKŁAD KAPITUŁY KONKURSU Szanowni Państwo, Kochane PRomowiczki, Kochani PRomowicze!Z ogromną radością przedstawiamy ekspertki i ekspertów, którzy w tym roku będą oceniaćzgłoszenia do Konkursu...

Read More ...

Save the date. 6-8 kwietnia 2025 r. Uniwersytet Łódzki. XXXVII Konferencja Stowarzyszenia "PRom"

Już teraz zapraszamy na coroczną konferencję Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”, która odbędzie się w dniach 6-8 kwietnia 2025 roku w Łodzi. W programie: Inspirujące prelekcje...

Read More ...

Spotkanie Zespołu Ekspertów ds. Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego

Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” współtworzy strategię umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. W siedzibie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA)...

Read More ...

Science made in Poland - o co tak naprawdę walczymy w promocji zagranicznej?

Stowarzyszenie „PRom” na II Kongresie Umiędzynarodowienia   Warszawa stała się centrum międzynarodowej debaty naukowej. Głównym tematem II Kongresu Umiędzynarodowienia była przyszłość polskiej nauki....

Read More ...

Konferencja „Uniwersytety Europejskie – Sojusze przyszłości”

„Siła public relations w działalności Sojuszy EUI”    Konferencja  Otwierając wydarzenie, dyrektor Katarzyna Aleksy powiedziała, że „Sojusze europejskie to globalny świat akademicki, gdzie ścierają się poglądy...

Read More ...

Nagrody Stowarzyszenia PRom rozdane!

Podczas Gali XXXVI Konferencji Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” ogłosiliśmy laureatów i finalistów Nagród Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” 2024. Wyboru...

Read More ...

Nagroda Specjalna - opis projektu

  Czasopismo popularnonaukowe „No Limits”Uniwersytet Śląski w KatowicachZespół w składzie: Agnieszka Sikora – lider projektu, Tomasz Płosa, Adam Bała, Weronika Cygan, dr Małgorzata Kłoskowicz, Olimpia...

Read More ...

KREACJA - opisy projektów

Nagroda Fenomeny - cykl filmówPolitechnika WrocławskaZespół w składzie: Katarzyna Kroczak-Knapik, Lucyna Róg-Wolska – liderki projektu Cykl trzech półgodzinnych filmów, które uświadamiają znaczenie badań...

Read More ...

POPULARYZACJA NAUKI - opisy projektów

Nagroda XXVI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI 2023Uniwersytet Wrocławski – Biuro Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jako jednostka międzyuczelniana + 12 uczelni-organizatorów Zespół w składzie: dr hab. inż....

Read More ...

NOWE MEDIA - opisy projektów

Nagroda Polilab – kanał na YouTubePolitechnika WrocławskaZespół w składzie: Iwona Szajner – liderka projektu, Lucyna Róg-Wolska Polilab to kanał na YouTube dla młodzieży ze szkół średnich....

Read More ...

UCZELNIANE MEDIA - opisy projektów

  Nagroda Kampania „Różni i Równi/Diverse and Equal” w ramach II etapu kampanii uczelnianej „Kultura Szacunku / Culture of Respect”Gdański Uniwersytet MedycznyZespół w składzie: Małgorzata...

Read More ...

EDUinspiracje Media 2024

Jeśli masz świetny warsztat dziennikarski, potrafisz przekazać najważniejsze wartości informacyjne, wykazujesz się kreatywnością oraz indywidualnym stylem, zapraszamy do konkursu EDUinspracje Media...

Read More ...

Stowarzyszenie „PRom” podczas II Forum Administracji Akademickiej

Zapraszamy do udziału w II Forum Administracji Akademickiej – 27-28 maja 2024. na SGH Program całego wydarzenia dostępny jest na stronie. Skuteczna komunikacja – warsztat PRom (Aula Główna, piętro...

Read More ...

PRom dla Kajowej Strategii Umiędzynarodowienia

  Szanowni Państwo, Członkinie i Członkowie Stowarzyszenia „PRom”, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) serdecznie zaprasza wszystkich PRomowiczów do wspólnej refleksji nad kierunkami...

Read More ...

Nagrody Stowarzyszenia - otwieramy nabór do konkursu

Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Konkursu Nagrody Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”, w którym nagradzamy działania komunikacyjne, informacyjne i promocyjne prowadzone...

Read More ...

Zapraszamy na XXXVI Konferencję Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”

która odbędzie się w dniach 2-5 czerwca 2024 r. na Politechnice Śląskiej. Nasza coroczna konferencja to nie tylko platforma do wymiany doświadczeń i wiedzy, ale także doskonała okazja do budowania...

Read More ...

Panel ekspercki Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” na Konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2024”

  Przekonaj mnie – dlaczego Polska? Jak prowadzić komunikację, aby kandydaci z całego świata zwrócili uwagę na ofertę uczelni naszego kraju?   Zrozumienie indywidualnych potrzeb i sytuacji cudzoziemców oraz...

Read More ...

Wspomnienie o Wojtku Sokolnickim

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wojciecha Sokolnickiego, wieloletniego kierownika Biura Promocji oraz rzecznika prasowego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Wojtek zmarł...

Read More ...

Otwarte spotkanie dla specjalistów zajmujących się komunikacją w HE

W piątek 24 listopada, w godzinach 11.00-12.00, nasz siostrzane stowarzyszenie Euprio zaprasza wszystkie osoby odpowiedzialne za komunikację w europejskim systemie szkolnictwie wyższego do wzięcia...

Read More ...

IX Konferencja Liderzy Zarządzania Uczelnią LUMEN

Już niemal dekadę, Konferencja LUMEN stanowi centralne miejsce debaty o najlepszych praktykach w zarządzaniu polskim szkolnictwem wyższym. Po okresie pandemii i transmisji Konferencji w Internecie,...

Read More ...

PRom dla PRom

8 listopada 2023, godz. 19:00 kolejne spotkanie PRom dla PRom, serdecznie zachęcamy do udziału! Porozmawiamy m.in. o: tym kto jest nowy w naszym Stowarzyszeniu  nowych członkach wspierających wynikach...

Read More ...

Budujemy wielopoziomowe relacje, wymieniamy się wiedzą

Spotkanie on-line PRom, IROs i SFD odbyło się 8 września 2023 r. – spotkanie trójstronne naszych organizacji było okazją do tego, aby się wzajemnie poznać, przedstawić nasze cele i działania oraz...

Read More ...

Wspólnie o wyzwaniach

  Serdecznie zapraszamy na spotkanie on-line PRom, IROs i SFD – 8 września 2023 r. w godzinach 13:00-15:00 – spotkanie trójstronne naszych organizacji będzie okazją do tego, aby się wzajemnie poznać,...

Read More ...

Stowarzyszenie „PRom” i NAWA – kolejny krok we współpracy na rzecz umiędzynarodowiania polskich uczelni

  Współpraca między Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA) a Stowarzyszeniem PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” rozwija się i przynosi kolejne korzyści dla edukacji wyższej w Polsce. NAWA...

Read More ...

„PRom”, IROs Forum i Stowarzyszenie Forum Dziekanatów – oficjalny start współpracy

  Współpraca trójstronna stwarza wiele szans i możliwości. Szefowe trzech kluczowych organizacji spotkały się w SGGW, aby rozmawiać o przyszłości branży. Spotkanie Kto? Dr hab. Katarzyna...

Read More ...

Zapraszamy na EUPRIO – 27-30 sierpnia | Wiedeń

  Na konferencji EUPRIO poznasz aktualne trendy i najlepsze praktyki międzynarodowe. Eksperci z całej Europy będą dyskutować o wyzwaniach stojących przed uniwersyteckimi biurami komunikacji w czasach...

Read More ...

Prezeska „PRom” w Kapitule Konkursu PR Wings

  Konkurs PR Wings wyłania i nagradza najbardziej efektywne, kreatywne i innowacyjne projekty z zakresu szeroko rozumianej komunikacji i public relations. Promuje profesjonalne i etyczne praktyki w tym...

Read More ...

„Przyszłość rekrutacji. Miasto. Region. Świat.” – XXXV Konferencja „PRom”

  Fascynujące warsztaty i dyskusje na konferencji były doskonałą okazją do rozwoju zawodowego i poszerzenia wiedzy blisko 100 osób związanych zawodowo z komunikowaniem i promowaniem polskich uczelni....

Read More ...

Najlepsze projekty PR i promocyjne w Polsce nagrodzone!

Znamy zwycięzców Nagród Stowarzyszenia „PRom” Media Relations Śniadania Prasowe Uniwersytetu Łódzkiego Uniwersytet Łódzki Zespół w składzie: Marcin Kowalczyk, Iwona Ptaszek-Zielińska Śniadania...

Read More ...

Nagrody Stowarzyszenia PRom – zakończenie weryfikacji formalnej

  Zakończono weryfikację formalną wszystkich zgłoszeń do konkursie Nagrody Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”. W trakcie weryfikacji weryfikowana była zgodność projektów z wymogami...

Read More ...

100 zgłoszeń w konkursie Nagrody Stowarzyszenia PRom!

14 kwietnia 2023 r.  zakończyliśmy nabór zgłoszeń w konkursie Nagrody Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”. Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem – wpłynęło do nas 100...

Read More ...

Czerwcowa konferencja - zapisy ruszyły!

  „Przyszłość rekrutacji. Miasto. Region. Świat.” – zapraszamy na współorganizowaną przez Uniwersytet Zielonogórski i Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” konferencję, która odbędzie się w dniach...

Read More ...

Kapituła Nagród Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”

Z dumą przedstawiamy 12-osobą Kapitułę, która będzie oceniała projekty zgłoszone w tegorocznej edycji konkursu Nagrody Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”, w którym nagradzamy...

Read More ...

Kawa z IROs – o komunikacji i promocji nauki i edukacji w globalnej rzeczywistości

  Stowarzyszenie „PRom” i IROS Forum zacieśniają współpracę!   Pierwsza w nowej kadencji „Kawa z IROs” była okazją do spotkania dwóch siostrzanych i komplementarnych organizacji, które współpraca daje efekt...

Read More ...

Perspektywy Women in Tech Summit 2023

  Fundacja Edukacyjna Perspektywy, nasz wieloletni partner, organizuje piątą już edycję największej w Europie i Azji konferencji dla kobiet w nowych technologiach Perspektywy Women in Tech Summit 2023, Wydarzeniu...

Read More ...

Nagrody Stowarzyszenia PRom wracają! Ogłaszamy konkurs.

  Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji konkursu Nagrody Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”, w którym nagradzamy działania komunikacyjne, informacyjne i promocyjne prowadzone przez i...

Read More ...

O wyzwaniach internacjonalizacji podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce”

Cykliczna Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce” to najważniejsze i największe wydarzenie dla osób zajmujących się internacjonalizacją nauki i szkolnictwa wyższego, które zgromadziło ponad 200...

Read More ...

Już dziś zapraszamy na naszą czerwcową konferencję!

  „Przyszłość rekrutacji. Miasto. Region. Świat.” - zapraszamy na współorganizowaną przez Uniwersytet Zielonogórski i Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” konferencję, która odbędzie się w dniach...

Read More ...

Kongres Nauka i Media 2022

    Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” wspiera budowanie mostów między nauką a mediami. Stowarzyszenie „PRom” patronowało projektom Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki - „Szkolenia...

Read More ...

III edycja Konferencji Etyka PR

  Tematem przewodnim III Konferencji Etyka PR jest odpowiedzialna komunikacja z otoczeniem w rzeczywistości rewolucji cyfrowej. Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” patronowało...

Read More ...

Polskie szkolnictwo wyższe – uczelnie otwarte na świat

  15 lat IROs Forum to ważne wydarzenie, które pokazało, jak istotne w dzisiejszym świecie jest globalne podejście do komunikowania uczelni – uczelni otwartych na świat. W panelu dyskusyjnym „Trendy i...

Read More ...

15-lecie IROs FORUM

  Konferencja z okazji 15-lecia działalności sieci IROs Forum w dniach 18-19 października 2022 r. w Krakowie. Obchody jubileuszu odbędą się w murach Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica...

Read More ...

Projekt Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki - Skills Above Borders

  Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki zapewnia ukraińskim studentom i młodym naukowcom integrację z polskim środowiskiem akademickim oraz dostarcza kompetencje z zakresu „Zawodów Przyszłości” - zarówno kompetencji...

Read More ...

NAWA zaprasza na konferencję - 20.10. 2022, Kraków

20 października 2022, w Krakowie (Aula Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH) odbędzie się organizowana przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej konferencja: „Welcome to Poland –...

Read More ...

Jak prowadzimy działania w obszarze komunikacji - perspektywa międzynarodowa

Prof. Dr. Mike S. Schäfer z Uniwersytetu w Zurychu prowadzi badanie, którego celem jest zbadanie praktyk, wyzwań i rozwoju w zakresie komunikacji instytucji szkolnictwa wyższego. Zachęcamy do...

Read More ...

Anna Rolczak w komitecie sterującym EUPRIO

  Anna Rolczak, członkini Zarządu Stowarzyszenia „PRom”, kierująca Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego została wybrana do komitetu sterującego EUPRIO (European Association of Communication...

Read More ...

Szkolimy się!

  Za nami XXXIV Konferencja Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” pt. „Jedyna stała to zmiana. Jak realizować długofalowe cele w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości?” PRom to...

Read More ...

Wybraliśmy zarząd na kadencję 2022 - 2025

  Here we go again! w trakcie konferencji w Toruniu odbyło się Walne Zgromadzenie, podczas którego przeprowadziliśmy wybory do władz Stowarzyszenia. Zarząd pełniący swoje obowiązki 2018 - 2022 otrzymał...

Read More ...

Manifest Popularyzatora Nauki - już gotowy.

  Manifest Popularyzatora Nauki określa takie kwestie, jak, m.in. to kim w Polsce jest popularyzator nauki, jakie kompetencje powinien posiadać, jakie wyzwania stoją przed popularyzatorami. Dokument wypracowali...

Read More ...

Jak realizować długofalowe cele w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości - zapraszany na konferencję!

  Zapraszamy na XXXIV Konferencję Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”, pt.    „Jedyna stała to zmiana. Jak realizować długofalowe cele w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości?”,   która...

Read More ...

Digital PR robi efekt WOW, czyli jak social media uczelni tworzą jej markę

  31 marca, podczas Konferencji „Studenci Zagraniczni w Polsce 2022” sesję Stowarzyszenia PR i Promocji Polskich Uczelni „PRom” poprowadzi prezeska – Anna Kiryjow-Radzka. Do dyskusji zostali zaproszeni...

Read More ...

Uczelnie solidarne z Narodem Ukrainy

  W obliczu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę polskie uczelnie solidaryzują się z Ukrainą i reagują nie tylko na poziomie słów wsparcia dla naszych Przyjaciół wyrażonych w apelach i...

Read More ...

Kongres Nauka i Media 2022 - zaproszenie do udziału

  3 marca 2022 w Centrum Konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki organizuje Kongres Nauka i Media 2022 - pomóż współtworzyć Manifest Popularyzatora Nauki!Zgłoszenia...

Read More ...

Akcja: covidchallenge

  Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN wraz z firmą Planet Partners organizują akcję, której celem jest rozwiązanie problemów potrzeb służby zdrowia niezbędnych do zatrzymania epidemii...

Read More ...

Akademia Internacjonalizacji - szkolenia

  Akadamia Internacjonalizacji  zaprasza na kolejne szkolenia, tym razem online:2 kwietnia 2020 r. Różnice i komunikacja międzykulturowa - Szkolenie adresowane jest do osób, które w swojej pracy...

Read More ...

Znamy najlepszych popularyzatorów nauki 2019

  Od kilkunastu lat serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizują konkurs Popularyzator Nauki. W konkursie nagradzane są osoby, zespoły i instytucje, które nie...

Read More ...

Trudny student zagraniczny - różnice i komunikacja międzykulturowa

  Zapraszamy na kolejne z cyklu szkoleń organizowanych przez  Akademia Internacjonalizacji. Celem szkolenia jest nabycie podstawowych umiejętności pozwalających niwelować bariery komunikacyjne wynikające z...

Read More ...

MASTER OF MARKETING AND RECRUTIMENT - SZKOLENIE

Dlaczego warto wysyłać newsletter do kandydatów na studia? Co to jest mystery shopping i jak wypadają w tej kwestii polskie uczelnie? Jak social media wpływają na rekrutację zagraniczną?Na te i inne...

Read More ...

GWIAZDY UMIĘDZYNARODOWIENIA 2020 PRZYZNANE!

Już po raz trzeci zostały wręczone Nagrody Środowiskowe - Gwiazdy Umiędzynarodowienia. Nagrody przyznawane są osobom wybitnie zasłużonym w badaniach nad internacjonalizacją, w zarządzaniu procesem...

Read More ...

58 UCZELNI PODPISAŁO 17 WRZEŚNIA 2019 W KRAKOWIE DEKLARACJĘ SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI UCZELNI

Przedstawiciele uczelni zobowiązali się do upowszechniania wartości akademickich oraz popularyzowania nauki wśród społeczeństwa - podsumował minister nauki Jarosław Gowin.Na Kongresie organizowanym...

Read More ...

KONGRES SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI NAUKI 17 WRZEŚNIA 2019 R.

 Zapraszamy do udziału w Kongresie Społecznej Odpowiedzialności Nauki – Nauka dla Ciebie, który odbędzie się 16 i 17 września 2019 r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w...

Read More ...

OBRAZ. WIZERUNEK. MARKETING

Podczas otwierającego konferencję panelu eksperckiego moderowanego przez dr hab. Agnieszkę Kampkę – sekretarz PTR – zaproszone panelistki dyskutowały o najbardziej aktualnych trendach w komunikacji...

Read More ...

16.05.2019 - UCZELNIA NA MIARĘ POTRZEB

Kryzys w szkolnictwie wyższym, m.in. niż demograficzny oraz rosnące wymagania rynkowe stawiają władze uczelni przed ważnymi wyzwaniami. Uczelnia musi konkurować i nadążać za zmianami i potrzebami rynku -...

Read More ...

HOW TO ATTRACT AMERICAN STUDENTS TO POLISH UNIVERSITIES?

Zapraszamy na kolejną konferencję z cyklu Direct to internationalization pt. How to attract American students to Polish universities? Konferencja jest organizowana przez NAWA oraz Polsko-Amerykańską...

Read More ...

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA - AKADEMIA INNOWACJI DLA UCZELNI 2020

Już 15 lutego w Warszawie, pod patronatem Fundacji Rektorów Polskich i Przewodniczącego KRASP odbędzie się druga edycja Akademii Innowacji dla Uczelni 2020.Celem Akademii Innowacji jest zebranie w...

Read More ...

OBRAZ. WIZERUNEK. MARKETING.

Konferencja naukowa Stowarzyszenia "PRom" i Polskiego Towarzystwa RetorycznegoJuż 14-15 marca 2019 r. zapraszamy na kampus SGGW w Warszawie, gdzie odbędzie się współorganizowana przez "PRom" i PTR Konferencja...

Read More ...

OLEKSANDR ZAKHARCHUK - GWIAZDĄ MARKETINGU 2019!

Z wielką radością przekazujemy informację, że tytuł Gwiazdy Marketingu / Marketing Star 2019 zdobył Członek Zarządu Stowarzyszenia PRom ds. internacjonalizacji! Oleksandr odpowiada za kwestie...

Read More ...

DZIAŁ PROMOCJI I INFORMACJI UMK W TORUNIU - LAUREATEM WYRÓŻNIENIA IM. RED. TOMASZA TRZCIŃSKIEGO

Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu został laureatem wyróżnienia im. red. Tomasza Trzcińskiego za najlepszą politykę informacyjną. Nagrodę przyznawaną przez...

Read More ...

ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ "STUDENCI ZAGRANICZNI W POLSCE 2019"

Znakomici mówcy, ciekawy program, unikalne miejsce - to najkrótsza charakterystyka konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2019", która odbędzie się 17-18 stycznia 2019 roku w...

Read More ...

POLSKIE UCZELNIE W ŚWIATOWEJ PERSPEKTYWIE

Możliwości stworzone przez ustawę 2.0 do zwiększenia międzynarodowej postrzegalności (visibility) polskich uczelni i poprawy ich pozycji to główny temat konferencji "Polskie uczelnie w światowej...

Read More ...

SPOTKANIE REKTORÓW SZKÓŁ POLSKICH W WARSZAWIE

30 września 2018 r. na zaproszenie Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina odbyło się w Warszawie Spotkanie Rektorów Szkół Polskich oraz środowiska...

Read More ...

EDU IT TRENDS - KIERUNKI ROZWOJU TECHNOLOGII DLA UCZELNI WYŻSZYCH

Odpowiedni poziom innowacyjności uczelni jest niezwykle istotnym wskaźnikiem w rankingach. Jest to również ważny element w procesie pozyskiwania studentów. Wizerunek uczelni budowany jest poprzez...

Read More ...

„DZIEŃ INTERNACJONALIZACJI” NA UNIWERSYTECIE EKONOMICZNYM W KATOWICACH

Drodzy PRomowicze,w środę 20 czerwca 2018 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach po raz kolejny odbędzie się „Dzień Internacjonalizacji” - cykliczne wydarzenie, którego głównym celem jest...

Read More ...

KSIĄŻKA DLA RZECZNIKÓW AUTORSTWA CZŁONKÓW PROM-U

  Rzecznik prasowy – oczekiwania i możliwości. Perspektywa teoretyczna i praktyczna, książka pod redakcją Beaty Czechowskiej-Derkacz i Marka Zimnaka jest adresowana do studentów, adeptów działów...

Read More ...

AKTUALNOŚCI

Konferencja "Cyfrowe Horyzonty" "Cyfrowe Horyzonty" odbędą się 20 września 2024 roku w Hotelu Bristol w Rzeszowie. Wydarzenie to organizowane przez Akademię Górnośląską im. Wojciecha Korfantego w...

Read More ...