Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” wspiera budowanie mostów między nauką a mediami.
Stowarzyszenie „PRom” patronowało projektom Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki - „Szkolenia Ars-Mollis, Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie i Kongres Nauka i Media”.
W poniedziałek 05 grudnia 2022 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbył się KONGRES NAUKA I MEDIA 2022 zorganizowany przez Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki. Partnerem Kongresu było Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Kongres poprowadziła wiceprezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki - dr Monika Koperska.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 uczestników - naukowców, dziennikarzy i pijarowców.
Rozpoczęliśmy od wykładu dr. hab. Piotra Welka z warszawskiej ASP, który odkrył przed nami kilka tajemnic języka komunikacji wizualnej i tego, jak można łączyć naukę, ze sztuką.
Wydarzeniem centralnym Kongresu był pierwszy konkurs na RZECZNIKA NAUKI 2022. Na scenie stanęło 10 finalistów, którzy mieli 5 minut, aby w ciekawy, przystępny i zrozumiały sposób opowiedzieć o swoich badaniach. Prezentacje oceniało wyjątkowe jury w składzie dr hab. Jacek Wasilewski z Katedry Antropologii Mediów Uniwersytetu Warszawskiego, red. Stanisław Wryk wieloletni reporter "Wydarzeń" Telewizji Polsat oraz wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Łukasz Nowicki aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, lektor i prezenter telewizyjny.
Jury zwracało szczególną uwagę na zawartość merytoryczną prezentowanych tematów, jasność przekazu oraz charyzmę i atrakcyjność wystąpienia.
- Misja BBC jest bardzo prosta. Ma na celu informować, edukować i dostarczać rozrywki - tego dziś szukaliśmy w najlepszym wystąpieniu. - powiedział podczas ogłoszenia wyników Stanisław Wryk.
RZECZNIKIEM NAUKI 2022 została dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, której wystąpienie dotyczyło roślinnych polimerów i ich zastosowania w tworzeniu ekologicznych opakowań spożywczych. Nagrodę główną w Konkursie ufundował partner społeczny projektu spółka Enea Nowa Energia.
Dwa wyróżnienia trafiły do:
- Jagody Czajkowskiej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie za wystąpienie „Niech mocz będzie z Wami”
- Natalii Kartawik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za podróż w korony drzew w poszukiwaniu grzybów.
Została też wręczona NAGRODA PUBLICZNOŚCI, która trafiła do wyróżnionej Jagody Czajkowskiej.
Ostatnią częścią Kongresu były warsztaty prowadzone przez Zuzannę Podgórską, Monikę Koperską i Małgorzatę Krokowską-Paluszak ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. W ich trakcie, pracowaliśmy nad jednym z punktów Manifestu Popularyzatora Nauki, czyli nad tym, jak powinny wyglądać szkolenia medialne i systemowe dla naukowców i dziennikarzy i jak znaleźć na nie finansowanie. Wyniki naszych prac już niedługo w rozszerzeniu do Manifestu Popularyzatora Nauki.
To był dzień budowania mostów między nauką a mediami. To był dzień pełen wyjątkowo inspirujących wydarzeń.
A wszystko to udało się dzięki współfinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki.