Joanna
Śliwińska

 

Uczelnia

Gdański Uniwersytet Medyczny

Stanowiska / funkcje
  • rzecznik prasowy GUMED (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )
     
Bio

Joanna Śliwińska – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, specjalista w zakresie Public Relations, komunikacji, kreowania wizerunku. Korektor i redaktor językowy kilkudziesięciu publikacji.

Przez wiele lat współpracowała z pomorskimi organizacjami pożytku publicznego, w tym Fundacją Hospicyjną działającą przy Hospicjum im. ks. Dutkiewicza SAC w Gdańsku oraz Pomorskim Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności.

Członek Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich Prom oraz Polskiego Stowarzyszenia Public Relations.

W Gdański m Uniwersytecie Medycznym pracuje od 15 lat, początkowo na stanowisku specjalisty w Sekcji Informacji i Promocji, a od 2016 r. pełni obowiązki rzecznika prasowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od maja 2020 r. kieruje Sekcją ds. Komunikacji GUMed.

Przez ten czas sprofesjonalizowała politykę informacyjną GUMed w zakresie współpracy z mediami i środowiskiem zewnętrznym. Do jej zadań należy również wspieranie podmiotów leczniczych w relacjach z otoczeniem społeczno-gospodarczym i mediami.

Inicjatorka, wspólnie z red. Joanną Matuszewską, autorskiej audycji „Bądź zdrów bez kolejki”, realizowanej nieprzerwanie od 2017 r. przez Gdański Uniwersytet Medyczny i Radio Gdańsk. W ramach współpracy naukowcy różnych specjalności spotykają się ze słuchaczami w przestrzeni UCK 0 szpitala klinicznego GUMed. Fachową wiedzą i poradami dzielili się m.in. ortopedzi, fizjoterapeuci, kardiolodzy, lekarze stomatolodzy, endokrynolodzy, immunolodzy, diabetolodzy, gastroenterolodzy, reumatolodzy. Od 2021 r. zaangażowana w realizację audycji „RadiowoNaukowo” w Radiu Gdańsk, której celem jest przybliżenie sylwetek i dorobku naukowego najlepszych  naukowców z Pomorza.

Rozumiejąc, że w misję każdej uczelni wyższej wpisane jest kształcenie na możliwie najwyższym poziomie, zainicjowała i realizuje cykl wywiadów pt. „Tajniki Dydaktyki”. W jego ramach  przybliża tematykę prowadzonych zajęć, jak i wykładowców. Ich bohaterami są nauczyciele akademiccy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, najwyżej i najlepiej oceniani na podstawie ankiet dydaktycznych i opinii studentów.

Inicjatorka i realizatorka edukacyjnych kampanii medialnych, jak np. akcji promującej szczepienia na grypę, realizowanej od 2017 r. w GUMed przy udziale Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku oraz Pomorskiego OW NFZ, a w czasie pandemii akcji „Szczepię się bo…” promującej szczepienia przeciw COVID-19 i edukującej społeczeństwo nt. bezpieczeństwa szczepień realizowanej wspólnie z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

W latach 2021-2022 pełniła funkcję lidera zespołu ds. mediów elektronicznych Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU), który współtworzą trzy wiodące pomorskie uczelnie – GUMed, PG i UG. Odpowiedzialna była za stworzenie koncepcji, uruchomienie i bieżącą redakcję serwisu WWW Związku oraz profili w mediach społecznościowych.

Redaktor pomocnicza miesięcznika Gazeta GUMed, które jest jednym z  najstarszych pism akademickich ukazujących się w Polsce. Ukazuje się od stycznia 1991 roku.

Uczelniany koordynator ds. komunikacji naukowej, realizowanej w ramach międzyuczelnianej współpracy GUMed z Imperial College of Science, Technology and Medicine w Londynie (ICL). W działania na rzecz popularyzacji wyników prac i badań naukowych zaangażowane są również: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliła się podczas konferencji branżowych, a także prowadząc warsztaty dotyczące roli mediów w promocji transplantacji w ramach kursów dla koordynatorów transplantacji organizowanych czy zajęcia dla studentów kierunku zdrowie publiczne nt. marketingowi usług.