Nasze Stowarzyszenie to sieć ekspertów, którzy na co dzień zawodowo zaangażowani są w tworzenie dobrego wizerunku Uczelni.

 

WIĘCEJ O STOWARZYSZENIU

 

 

Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” wspiera budowanie mostów między nauką a mediami.

Stowarzyszenie „PRom” patronowało projektom Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki - „Szkolenia Ars-Mollis, Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie i Kongres Nauka i Media”.

W poniedziałek 05 grudnia 2022 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbył się KONGRES NAUKA I MEDIA 2022 zorganizowany przez Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki. Partnerem Kongresu było Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Kongres poprowadziła wiceprezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki - dr Monika Koperska. 

 

W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 uczestników - naukowców, dziennikarzy i pijarowców. 

Rozpoczęliśmy od wykładu dr. hab. Piotra Welka z warszawskiej ASP, który odkrył przed nami kilka tajemnic języka komunikacji wizualnej i tego, jak można łączyć naukę, ze sztuką.

Wydarzeniem centralnym Kongresu był pierwszy konkurs na RZECZNIKA NAUKI 2022. Na scenie stanęło 10 finalistów, którzy mieli 5 minut, aby w ciekawy, przystępny i zrozumiały sposób opowiedzieć o swoich badaniach. Prezentacje oceniało wyjątkowe jury w składzie dr hab. Jacek Wasilewski z Katedry Antropologii Mediów Uniwersytetu Warszawskiego, red. Stanisław Wryk wieloletni reporter "Wydarzeń" Telewizji Polsat oraz wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Łukasz Nowicki aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, lektor i prezenter telewizyjny. 

Jury zwracało szczególną uwagę na zawartość merytoryczną prezentowanych tematów, jasność przekazu oraz charyzmę i atrakcyjność wystąpienia.

 

- Misja BBC jest bardzo prosta. Ma na celu informować, edukować i dostarczać rozrywki - tego dziś szukaliśmy w najlepszym wystąpieniu. - powiedział podczas ogłoszenia wyników Stanisław Wryk. 

RZECZNIKIEM NAUKI 2022 została dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, której wystąpienie dotyczyło roślinnych polimerów i ich zastosowania w tworzeniu ekologicznych opakowań spożywczych. Nagrodę główną w Konkursie ufundował partner społeczny projektu spółka Enea Nowa Energia. 

Dwa wyróżnienia trafiły do:

  1. Jagody Czajkowskiej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie za wystąpienie „Niech mocz będzie z Wami”
  2. Natalii Kartawik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za podróż w korony drzew w poszukiwaniu grzybów.

Została też wręczona NAGRODA PUBLICZNOŚCI, która trafiła do wyróżnionej Jagody Czajkowskiej.

Ostatnią częścią Kongresu były warsztaty prowadzone przez Zuzannę Podgórską, Monikę Koperską i Małgorzatę Krokowską-Paluszak ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. W ich trakcie, pracowaliśmy nad jednym z punktów Manifestu Popularyzatora Nauki, czyli nad tym, jak powinny wyglądać szkolenia medialne i systemowe dla naukowców i dziennikarzy i jak znaleźć na nie finansowanie. Wyniki naszych prac już niedługo w rozszerzeniu do Manifestu Popularyzatora Nauki. 

To był dzień budowania mostów między nauką a mediami. To był dzień pełen wyjątkowo inspirujących wydarzeń.

A wszystko to udało się dzięki współfinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

AKTUALNOŚCI

Kawa z IROs – o komunikacji i promocji nauki i edukacji w globalnej rzeczywistości

  Stowarzyszenie „PRom” i IROS Forum zacieśniają współpracę!   Pierwsza w nowej kadencji „Kawa z IROs” była okazją do spotkania dwóch siostrzanych i komplementarnych organizacji, które współpraca daje efekt...

Read More ...

Perspektywy Women in Tech Summit 2023

  Fundacja Edukacyjna Perspektywy, nasz wieloletni partner, organizuje piątą już edycję największej w Europie i Azji konferencji dla kobiet w nowych technologiach Perspektywy Women in Tech Summit 2023, Wydarzeniu...

Read More ...

Nagrody Stowarzyszenia PRom wracają! Ogłaszamy konkurs.

  Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji konkursu Nagrody Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”, w którym nagradzamy działania komunikacyjne, informacyjne i promocyjne prowadzone przez i...

Read More ...

O wyzwaniach internacjonalizacji podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce”

Cykliczna Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce” to najważniejsze i największe wydarzenie dla osób zajmujących się internacjonalizacją nauki i szkolnictwa wyższego, które zgromadziło ponad 200...

Read More ...

Już dziś zapraszamy na naszą czerwcową konferencję!

  „Przyszłość rekrutacji. Miasto. Region. Świat.” - zapraszamy na współorganizowaną przez Uniwersytet Zielonogórski i Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” konferencję, która odbędzie się w dniach...

Read More ...

Kongres Nauka i Media 2022

    Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” wspiera budowanie mostów między nauką a mediami. Stowarzyszenie „PRom” patronowało projektom Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki - „Szkolenia...

Read More ...